ECO DRIVING – co to właściwie jest, jak stosować i co można zyskać?

Ciągła niepewna sytuacja na rynkach paliwowych, skutkująca najczęściej wzrostami cen paliw, skłaniają konsumentów do coraz liczniejszych prób zaoszczędzenia na kosztach transportu. Samochody elektryczne posiadają jeszcze kilka istotnych wad, w tym przede wszystkim braki w infrastrukturze, sytuacja z napędem wodorowym wygląda podobnie, a nie każdy chce bądź przerabiać auto na LPG.

Czy zatem skazani jesteśmy na drogie koszty podróżowania, i nie możemy w żaden sposób znaleźć oszczędności podczas codziennych podróży? Odpowiedzią może być Eco Driving. Co to dokładnie jest, i jak stosować? Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Pojęcie eco driving to nic innego jak założenie jak najszybszego pokonania danej trasy przy równoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa przejazdu oraz optymalizacji zużycia paliwa i ochrony środowiska. Jak zatem stosować to w praktyce? 

Dbajmy o własny samochód. 

Systematycznie wymieniaj olej silnikowy i dbaj, by jego rodzaj był tym, który rekomenduje producent. Bądź systematyczny również, jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju filtry, pomoże to utrzymać pracę silnika na odpowiednim poziomie.

Podróżuj “na lekko”. 

Pozbądź się wszystkiego, co zbyteczne podczas danej podróży. Wszelkiego rodzaju dodatkowe bagażniki samochodowe, czy przyczepki negatywnie wpływają na aerodynamikę, powodując zwiększenie zużycia paliwa. Tak samo jak wożenie wielu zbędnych, a ważących trochę rzeczy, powoduje zwiększenie spalania. Zadbaj też o odpowiednie ciśnienie w oponach. Nie tylko poprawisz wyniki zużycia paliwa, ale spowolnisz ich zużycie. 

Staraj się utrzymywać stałą prędkość. 

Unikaj gwałtownego przyspieszania czy hamowania podczas jazdy. Silnik najbardziej ekonomicznie pracuje podczas stałej jazdy. Obserwuj drogę i staraj się wszystkie manewry wykonywać możliwie delikatnie. Zachowuj odpowiednią odległość od auta jadącego przed tobą, pozwoli to na delikatniejsze przyspieszanie oraz hamowanie.

O czym jeszcze pamiętać podczas podróży?

👉 unikaj otwartych szyb. Przy prędkości powyżej 60 km/h otwarte szyby znacząco wpływają na zmniejszenie aerodynamiki podczas jazdy.

👉 zwracaj uwagę na prędkość, z jaką się poruszasz. Szybka jazda nie będzie ekonomiczna

👉dzisiejsze samochody wyposażone są w zaawansowane czujniki diagnostyczne (OBD), na bieżąco monitorujące pracę silnika. Wyświetlenie się podczas jazdy ostrzeżenia OBC może wskazywać na wysokie spalanie, co niszczy całą naszą ekonomię paliwową. Wymiana takiego czujnika może poprawić spalanie o całe 40%.

👉 Staraj się unikać miejsc o dużym natężeniu ruchu. Jeśli możesz ominąć zakorkowane centrum, zrób to. Stanie w korkach to spalanie paliwa bez poruszania się do przodu. Dobrym sposobem jest korzystanie z nawigacji pozwalających ominąć korki. 

👉 zmieniaj biegi przy odpowiednich obrotach. Jazda na wyższych obrotach nie będzie sprzyjała niskiemu spalaniu. W przypadku silników diesla wyższy bieg możemy wrzucaj już przy 2000ob/min, w przypadku silników benzynowych 2500ob/min.

👉 unikaj nadużywania sprzęgła, oraz unikaj jazdy na luzie. Częstym błędem jest puszczanie się na biegu jałowym przy dojeżdżaniu do skrzyżowań czy też przy zjeździe z dużego wzniesienia. Wbrew pozorem spalanie nie jest wtedy zerowe, a samochód pobiera paliwo tak, jakby stał w korku. Zamiast tego staraj się z wyprzedzeniem hamować silnikiem. Pozwoli to zmniejszyć spalanie. 

Czy te nawyki pozwolą na zredukowanie zużycia paliwa? Bez wątpienia! Zatem, nie pozostaje nic innego jak spróbować samemu.   

Polub nas!

Informacje o nowych pojazdach, planowanych zakupach i wiele innych!

Zaobserwuj nas!

Fajne okazje, prezentacje i wiele innych!