Jak dbać o klimatyzację?

Kilka porad dotyczących klimatyzacji

Zacznijmy od tego, jak działa klimatyzacja.

Układ ten składa się ze sprężarki, parownika, skraplacza i zasobnika. W jego obiegu krąży specjalny czynnik, który transportowany jest do zasobnika, w którym zachodzi proces oczyszczenia i odwilgocenia, do skraplacza, gdzie gaz zamieniany jest w ciecz. Dzięki temu łatwiej jest regulować, za pomocą wentylatorów, zadaną temperaturę. Obieg kończy się na parowniku. Zanim schłodzone powietrze będzie wypuszczone do kabiny jest jeszcze przepuszczane przez filtr powietrza.

Niewiele osób zwraca na to uwagę, ale klimatyzacja jest czuła na uszkodzenia. Ze względu na swoją naturę – będąc układem zamkniętym, w którym krąży gaz – każda nieszczelność powoduje natychmiastową dysfunkcję klimatyzacji. Należy ją wtedy jak najszybciej znaleźć i usunąć.

Kolejną rzeczą, o którą trzeba zadbać jest sprężarka. Niezależnie od tego czy włączymy klimatyzację czy też nie, jest ona czas napędzana. W związku z tym, ważne jest to, aby korzystać z klimatyzacji przez cały rok, aby sprężarka nie mogła się zastać. Chodzi o to, że elementy współpracujące powinny być ciągle nasmarowane i gotowe do użytku. Brak smarowania prowadzi do tworzenia się drobnych opiłków, które krążą po układzie i powodują fizyczne uszkodzenia.

Dochodzi do tego też kontrola filtra kabinowego. Jego zanieczyszczenie utrudnia przepływ powietrza, co automatycznie zmniejsza wydajność klimatyzacji. Podczas wymiany filtra należy zwrócić uwagę na kierunek przepływu powietrza (tak, aby nie zamontować go odwrotnie).

Skoro jednak trzeba używać klimatyzacji przez cały rok, to jak poprawnie to robić w czasie zimy? Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że jest ona całkiem praktycznym rozwiązaniem w tym okresie. Przy jej pomocy można znacznie szybciej odparować szyby, w porównaniu do zwykłego nawiewu. Kolejną zaletą klimatyzacji w zimie jest to, że osusza ono wnętrze samochodu, co pozytywnie wpływa m.in. na tapicerkę.

Aby nie dopuścić do uszkodzenia klimatyzacji zimą, należy włączać ją przynajmniej raz w tygodniu na 15 minut. Tyle wystarczy, aby sprężarka, która jest częścią całego układu była cały czas nasmarowana i gotowa do użytku. 

Jeżeli chodzi o kwestie serwisowe, to fachowcy zalecają, aby przeprowadzać przegląd klimatyzacji przynajmniej raz w roku lub co 10 tysięcy kilometrów. 

Skoro mówimy już o “zdrowiu” układu klimatyzacji, trzeba też zaznaczyć, w jaki sposób zadbać o swoje zdrowie podczas korzystania z niego – chodzi przede wszystkim o dezynfekcję oraz odgrzybianie. Można tego dokonać na dwa sposoby. Starszą metodą jest ozonowanie, nowszą natomiast oczyszczanie za pomocą ultradźwięków. Każda z nich jest dobra i najlepiej jest przeprowadzić taki zabieg jesienią, tuż przed rozpoczęciem sezonu zimowego.

Mimo tych zabiegów, wiele osób uważa, że używanie klimatyzacji może być szkodliwe i prowadzić do pojawiania się różnych chorób, szczególnie dotyczących górnych dróg oddechowych. Częściowo jest to prawda, ale tylko w przypadku, gdy klimatyzacja użytkowana jest nieprawidłowo. Aby się przed tym uchronić, przed włączeniem klimatyzacji latem należy dobrze przewietrzyć auto. Następnie włączamy układ, stopniowo ochładzając wnętrze samochodu. 

Na koniec, pamiętajcie, że nawiew nie powinien być skierowany na naszą twarz ani głowę!

Polub nas!

Informacje o nowych pojazdach, planowanych zakupach i wiele innych!

Zaobserwuj nas!

Fajne okazje, prezentacje i wiele innych!