Usuń punkty karne póki możęsz!

O co tak naprawdę chodzi?

Przejdźmy od razu do sedna.

W momencie pisania tego tekstu, na końcu swojej drogi legislacyjnej znajduje się rządowy projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. Zakłada on m.in. podniesienie kwot mandatów, liczby przydzielanych punktów karnych oraz zlikwidowanie kursów umożliwiających zredukowanie punktów karnych.

Ale jak tam można? Najwyraźniej można. Prawodawca co prawda daje inną możliwość usunięcia punktów, lecz jest ona bierna i wymaga cierpliwości. Według założeń, punkty będą kasować się same, ale po spełnieniu dwóch warunków – opłacenia mandatu oraz odczekaniu 2 lat od tego faktu.

Jakie będą tego efekty? Nie trudno się domyślić, że większa liczba kierowców będzie tracić uprawnienia do jazdy. Tym bardziej, że po zmianach, o wiele łatwiej łatwiej będzie uzbierać pokaźną sumę punktów karnych.

Limit 21 punktów zostaje taki jak był, ale np. za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, nieustąpienie pieszemu na przejściu, czy przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h poskutkuje karą w wysokości aż 15 karniaków. To oznacza, że już po dwóch wykroczeniach będzie można pożegnać się z prawem jazdy.

Czy takie rozwiązanie spowoduje polepszenie bezpieczeństwa na naszych drogach? Tego ni wiemy, ale tak jak pisaliśmy <tutaj>  według raportów Komendy Głównej Policji, na naszych drogach z roku na rok jest coraz lepiej.

Nowelizacja czeka na zatwierdzenie przez Senat i podpis prezydenta. Co ciekawe, jest w niej pewna furtka do usunięcia “starych” punktów karnych – w przypadku ich naliczenia przed wejściem w życie nowych przepisów, kierowca będzie mógł je zredukować poprzez udział w specjalnym kursie nawet w 2022 roku. Na ten moment, koszt takiego szkolenia organizowanego przez Ośrodki Ruchu Drogowego to zwykle ok. 330–350 zł.

Obecnie każdy kierowca może dwa razy w roku uczestniczyć w szkoleniu z policjantem oraz psychologiem. Po sześciu godzinach lekcyjnych zajęć z rejestru usuwa się 6 punktów karnych.

Polub nas!

Informacje o nowych pojazdach, planowanych zakupach i wiele innych!

Zaobserwuj nas!

Fajne okazje, prezentacje i wiele innych!