Nowy ład. Nowy leasing.

Co zmienia Polski Ład?

Pakiet zmian, które wprowadza Polski Ład, ujednolica sposób rozliczania sprzedaży samochodów wykupionych z leasingu i przeznaczonych do celów prywatnych. Według ustawy o PIT (art. 10 ust. 2 pkt. 4) samochód wykupiony z leasingu, w tym również na cele prywatne, będzie można sprzedać bez podatku dopiero po upływie 6 lat, a nie 6 miesięcy jak to było do tej pory.

Podstawowym efektem nowych przepisów będzie utrudniony dostęp do dobrych, pewnych i stosunkowo młodych samochodów na rynku wtórnym.

Co ciekawe, chociaż zmiana ta nie jest korzystna, to nie jest do końca nowością jeżeli chodzi o kwestię rozliczania sprzedaży samochodów wykupionych z leasingu. 

W przeszłości organy podatkowe zajmowały już podobne stanowiska w wydawanych interpretacjach podatkowych wyznaczając termin 6 lat jako dopuszczalny dla sprzedaży auta bez podatku.  

Jeżeli samochód wykupiony z leasingu do celów prywatnych przedsiębiorca zdecyduje się wykorzystywać jednocześnie w prowadzonej działalności gospodarczej, wówczas do kosztów firmy może zaliczyć jedynie 20% wartości poniesionych wydatków.

Floty samochodowe i auta poleasingowe do tej pory często stanowiły bardzo dobre źródło samochodów używanych. Pojazdy te charakteryzują się dobrym stanem technicznym i młodym wiekiem – zazwyczaj od 3 do 4 lat. Właśnie na taki okres najczęściej był brane leasingi przez firmy. 

Jak zatem będzie wyglądać wykup samochodu z leasingu w 2022 roku i sprzedaż ewentualna bez podatku?

Jeśli wykup samochodu osobowego z leasingu będzie miał miejsce w 2022 roku, trzeba będzie zastosować nowe przepisy wprowadzone w ramach Polskiego Ładu. Nie można jednak zapominać o korzyściach, z jakimi wiąże się sprzedaż przekazanego pojazdu w darowiźnie. 

Jeżeli będzie miał miejsce wykup samochodu z leasingu na cele prywatne, a następnie zostanie on przekazany w darowiźnie osobie z zerowej grupy podatkowej, która dokona jego sprzedaży, to nie wystąpi podatek od spadków i darowizn oraz PIT (wystarczy zachować termin 6 miesięcy jak dotychczas).

Polub nas!

Informacje o nowych pojazdach, planowanych zakupach i wiele innych!

Zaobserwuj nas!

Fajne okazje, prezentacje i wiele innych!