Można? Można, ale…

Część z Was zapewne już wie o tym, że od grudnia 2020 roku w Polsce można jeździć różnymi pojazdami bez konieczności noszenia przy sobie prawa jazdy.

Co więcej, nie trzeba nawet go nawet mieć w rządowej aplikacji mObywatel. W przypadku kontroli lub w razie kolizji, czy wypadku policja sprawdzi nasze uprawnienia w CEPiK-u.

Sytuacja może się trochę skomplikować, gdy bierzemy udział w stłuczce, do której nie wzywamy policji. Jeżeli drugi uczestnik tego zdarzenia nie ma przy sobie prawa jazdy i nie będzie chciał zalogować się do swojego profilu zaufanego (przez http://www.cepik.gov.pl/) to nie będziemy w stanie sprawdzić, czy taka osoba ma uprawnienia do kierowania pojazdem.

Warto jednak pamiętać, że do zgłoszenia szkody wystarczy oświadczenie, dane sprawcy i nr jego polisy. Resztę weryfikować będzie sam ubezpieczyciel. Konsekwencje od osób bez uprawnień zostaną wyciągnięte później.
Jest to jeden z powodów, dla których wiele osób dla własnego bezpieczeństwa nadal wozi ze sobą plastikowe prawo jazdy.

Jeśli to Ty nie ma przy sobie prawa jazdy i spowodujesz szkodę, nie poniesiesz z tego tytułu żadnych konsekwencji. Powinieneś dostać jedynie mandat za spowodowanie kolizji. Dobrze jest pamiętać też o tym, że brak prawa jazdy nie jest też podstawą, by towarzystwo ubezpieczeniowe odmówiło wypłaty odszkodowania dla poszkodowanych w ramach ubezpieczenia OC.

A co jeśli nie legitymujesz się polskim prawem jazdy? W takim wypadku nie figurujesz w CEPiK i powinieneś posiadać przy sobie fizyczny dokument potwierdzający Twoje uprawnienia. Podobnie, gdy wyjeżdżasz z Polski za granicę – zawsze zabieraj ze sobą polskie prawo jazdy. 

Co grozi za kierowanie pojazdem bez uprawnień?

Jazda bez uprawnień, zgodnie z art. 94 Kodeksu wykroczeń, podlega karze grzywny. Mandat wynosi obecnie minimum 1500 zł i co więcej – w razie popełnienia takiego wykroczenia, sąd musi orzec zakaz prowadzenia pojazdów!

Taki zakaz może zostać orzeczony na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Co ciekawe, grzywna na poziomie 1500 zł jest najmniejszą kwotą, jaka może być nałożona. W rzeczywistości może ona wahać się od 1500 zł do aż 30 000 zł, bo taka jest od 1 stycznia 2022 najwyższa kwota grzywny, jaką może nałożyć sąd. 

Jeśli ktoś popełnia recydywę i nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów, podlega obecnie karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Kiedy po zdaniu egzaminu na prawo jazdy można zacząć prowadzić?

Jeśli zdałeś egzamin na prawo jazdy, ale jeszcze nie odebrałeś fizycznego dokumentu, to nie wsiadaj za kierownicę! W razie kontroli drogowej, stłuczki albo wypadku zostaniesz potraktowany jak osoba bez uprawnień.

Polub nas!

Informacje o nowych pojazdach, planowanych zakupach i wiele innych!

Zaobserwuj nas!

Fajne okazje, prezentacje i wiele innych!