Benzyna w dieslu, czy to koniec?

Nie ma tym żadnego wstydu. Może to przez zamyślenie, albo po prostu korzystasz z kilku różnych aut w tym samym czasie? Niezależnie od powodu, fakt jest faktem, do baku zostało nalane złe paliwo. Co teraz zrobić?

Wszystko zależy od kilku czynników. Jak dużo benzyny wlano oraz czy silnik został odpalony. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli bezołowiowej dostało się niewiele, to wystarczy, że zalejesz bak do pełna dieslem (nie odpalaj wcześniej silnika!). Paliwo się wymiesza i nie powinno to spowodować żadnego problemu z układem napędowym (zaznaczamy, że wszystko zależy od tego jak dużo benzyny znalazło się w baku).

Sytuacja komplikuje się wtedy, gdy benzyny jest znacznie więcej. Wtedy, pod żadnym pozorem nie włączaj silnika. Zadzwoń po lawetę i zabierz auto do mechanika. Potrzebne będzie spuszczenie paliwa z baku, przeczyszczenie układu paliwowego oraz wymiana filtra paliwa. Jeżeli z jakiegoś powodu samochód został odpalony na benzynie, niestety naprawa będzie wiązała się z kosztami, szczególnie w nowszych jednostkach wysokoprężnych z układem Common Rail i wtryskiwaczami piezoelektrycznymi. Jest jeszcze szansa na ich przeczyszczenie, ale w razie braku powodzenia, te elementy trzeba będzie zregenerować lub niestety wymienić na nowe.

A co jeśli mamy odwrotną sytuację i do benzyniaka nalaliśmy olej napędowy? Postępuj identycznie – nie odpalaj silnika, dzwoń po lawetę i jedź do mechanika, który przeczyści cały układ. Jeżeli masz dostateczną wiedzę na temat mechaniki samochodowej, możesz to zrobić samodzielnie, ale zastrzegamy, że w takich sytuacjach bardzo łatwo jest uszkodzić pompę paliwa lub czujnika poziomu paliwa. W razie wątpliwości lub braku dostatecznej wiedzy, nie narażaj się na kolejne i do tego spore koszty. 

Polub nas!

Informacje o nowych pojazdach, planowanych zakupach i wiele innych!

Zaobserwuj nas!

Fajne okazje, prezentacje i wiele innych!