Dlaczego używane samochody drożeją?

W ostatnim czasie sytuacja na rynku samochodów używanych jest mocno irytująca dla kupujących. Przyzwyczajenia z poprzednich, że obserwując ceny interesującego nas samochodu, w przeciągu kilku miesięcy mogliśmy liczyć na spadek, w chwili obecnej mamy do czynienia z sytuacją zgoła odmienną, czyli z wzrostem. Dlaczego tak się dzieje, i czego możemy spodziewać się w przyszłości? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.


Raporty wskazują, że młode auta używane w ostatnim roku podrożały o około 20%, biorąc pod uwagę ostatnie dwa lata, mamy wzrost o prawie 40%

Rynek aut stanął do góry nogami, na nowe auta musimy czekać bardzo długo, a używane drożeją i to w zastraszającym tempie. Raporty wskazują, że młode auta używane w ostatnim roku podrożały o około 20%, biorąc pod uwagę ostatnie dwa lata, mamy wzrost o prawie 40%. Możemy zapomnieć o stwierdzeniu, że auto po wyjechaniu z salonu traci 20%, w tej chwili to już nieaktualny slogan. Mediana ceny dla młodych samochodów używanych wynosi w tej chwili aż 109 tyś zł.

Import w lutym tego roku zmalał w stosunku do lutego zeszłego roku o 9,9%, i jest najniższy od 7 lat.

Kolejnym problemem na rodzimym rynku samochodów używanych jest niski import. Według raportu Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, import w lutym tego roku zmalał w stosunku do lutego zeszłego roku o 9,9%, i jest najniższy od 7 lat. Największy spadek eksportu notujemy z rynku niemieckiego, gdzie często do sprzedaży trafiały modele kilkuletnie, zastępowane przez tamtejszych nabywców autami salonowymi. W obecnych czasach, gdy na auto z salonu niekiedy trzeba czekać ponad rok, trend ten mocno wyhamował. Kolejnym z czynników, który zmniejszył atrakcyjność sprowadzania, jest wysoki kurs euro. Nawet przy stałych kwotach, wahania kursu znacząco podnosiły ich wartość. W chwili obecnej są to już dwa czynniki znacząco oddziaływujące na ogólne koszty sprowadzenia.

Czas oczekiwania na nowe modele, nierzadko przekraczający rok czasu, determinuje chęć zakupu samochodów używanych – dostępnych od ręki.

Kolejnym problemem jest inflacja oraz wzrost kosztów energii elektrycznej, co wpływa na wzrost cen nowych samochodów. Wyższa cena w salonie, plus niepewność na rynkach finansowych, zmniejsza zainteresowanie ofertą nowych, salonowych aut, przerzucając ją na używane. Również czas oczekiwania na nowe modele, nierzadko przekraczający rok czasu, determinuje chęć zakupu używanych, dostępnych od ręki. W tym przypadku zainteresowane małą dostępną ilością towaru znacząco wpływa na jego finalną cenę. 

Filtr cząstek stałych w małych samochodach, jak i tych bardziej luksusowych będzie taki sam.

Co nas czeka w niedalekiej przyszłości, i czy można powiedzieć, że właściwie najgorsze, jeśli chodzi o wzrost cen, mamy już za sobą? Otóż, niekoniecznie. Unia Europejska w sposób mocny stawia na działania mające na celu redukcję emisji spalin, przez co za chwilę filtr cząstek stałych w małych samochodach, jak i tych bardziej luksusowych będzie taki sam. Nietrudno wyliczyć, że procentowy wpływ na cenę będzie dużo wyższy w przypadku tych tańszych modeli. 

Nowe przepisy nie tyle mają na celu wzrost cen samych w sobie, a stworzenie sytuacji, gdy zakup samochodu spalinowego dla klienta przestanie być opłacalny. Środki, które mielibyśmy zainwestować w samochód z napędem benzynowym lepiej i taniej będzie wykorzystać do zakupu auta z napędem hybrydowym czy w pełni elektrycznym.  

Okres pandemii wiele osób zachęcił do zakupu samochodu, by nie podróżować komunikacją zbiorową.

Jest więcej sygnałów wskazujących na to, że rosnące ceny samochodów używanych to trwały trend, a nie chwilowa anomalia. Okres pandemii wiele osób zniechęcił do wybierania zbiorowej komunikacji, a zachęcił do stawiania na niezależność, jakie daje własne auto. Rynek półprzewodników też nie szybko wróci do stanu sprzed pandemii, dlatego producenci bardziej nastawiają się na produkcję aut segmentu premium, niż klasy średniej. Tych ciągle brakuje i rozwiązanie tej sytuacji nie nastąpi raczej w przeciągu najbliższych kilku miesięcy. 

Sytuacja wygląda w ten sposób, że czasy takich samochodów odeszły na chwilę obecną w zapomnienie i to bez wyraźnych sygnałów, by sytuacja miała się w najbliższym czasie odmieniać. W obecnych czasach, warto zatem zwrócić uwagę na stan techniczny kupowanych pojazdów i dokładnie weryfikować ich pochodzenie oraz historię serwisową. Koszty części oraz ich dostępność również wzrosły, dlatego pozorna oszczędność przysłowiowych kilku złotych przy zakupie samochodu może nas później dużo kosztować i przekroczyć wartość sprawdzonego samochodu, z którego zrezygnowaliśmy właśnie przez wzgląd na cenę.

Polub nas!

Informacje o nowych pojazdach, planowanych zakupach i wiele innych!

Zaobserwuj nas!

Fajne okazje, prezentacje i wiele innych!