Klimatyzacja kojarzy nam się jednoznacznie z okresem wakacyjnym i przyjemnym chłodem w samochodzie. Raczej mało kto wiąże to z okresem zimowym. To błąd i zaraz wytłumaczymy, dlaczego powinniśmy używać jej również w te chłodniejsze dni. I choć jej działanie w naszej świadomości sprzyja obniżaniu temperatury, tak w okresie zimowym może korzystnie wpływać zarówno na twoje zdrowie, jak i ogólny stan techniczny samego układu.
Jakie mamy korzyści z używania klimatyzacji w zimę?
Pierwszą będzie poprawa bezpieczeństwa. Chłodne zimowe powietrze zawiera dużo wilgoci. Również na odzieży wierzchniej przenosimy dużo wody w postaci kropli deszczu czy płatków śniegu. Sprzyja to parowaniu wewnętrznych szyb samochodowych. Możemy oczywiście przetrzeć je ściereczką, czy też potraktować strumieniem ciepłego powietrza, jednakże dużo lepszym rozwiązaniem będzie użycie klimatyzacji. Zamknięcie obiegu oraz uruchomienie klimy pozwoli szybciej osuszyć powietrze w kabinie i zniwelować jej wilgotność. To również dobry sposób na przeciwdziałanie zagrzybieniu tapicerki oraz kanałów wentylacyjnych.
Czy przerwa w używaniu klimatyzacji podczas zimy może nieść za sobą konsekwencje?
Drugim elementem będzie poprawne działanie całego systemu. Mechanicy zalecają uruchomienie zimą układu minimum raz w tygodniu na przynajmniej 15 minut, co pozwoli na nasmarowanie całego układu.
Trzeba również pamiętać, że niekiedy włączenie układu przy wysokim mrozie może okazać się niemożliwe. W nowszych samochodach stosuje się układy, które uniemożliwiają włączenie układu przy temperaturze poniżej -5 st. C. Nie działająca klima wcale nie musi wtedy oznaczać awarii całego układu. Prawdopodobnie mamy wtedy do czynienia z zabezpieczeniami zapobiegającymi oblodzeniu parownika.
Jak zatem przygotować klimatyzację do sezonu zimowego?
Przytoczone powyżej przykłady dobitnie pokazują, jak ważne jest korzystanie z klimatyzacji w zimę. Równie istotne jest też odpowiednie przygotowanie układu do sezonu jesienno-zimowego. Przynajmniej raz w roku powinniśmy wymieniać filtr kabinowy. Podczas przeglądu należy przeczyścić kanały powietrzne oraz odgrzybić nawiewy oraz parownik. Dodatkowo co dwa lata należy oczyścić układ z wilgoci, a co trzy sezony wymienić filtr.
Podsumowując, warto w okresie zimowym odpowiednio używać klimatyzacji. Dzięki temu układ jest na bieżąco smarowany, a w kabinie unosi się czyste i suche powietrze o optymalnej temperaturze.