Dlaczego wartość auta spada? Ranking 20 modeli samochodów o najniższym spadku wartości

Zapewne każdy z nas wie, na co zwracać uwagę podczas zakupu samochodu. Ale czy na pewno wiemy o wszystkim? Dlaczego samochody tracą na wartości, i które tracą najmniej?

Już w chwili wyjechania z salonu nowego samochodu, traktowany jest on jako używany, i jego wartość spada. To proces, który trwa prawie cały czas. Wyraźnie zyskują bardzo zadbane klasyki, których wartość potrafi rosnąć po kilkudziesięciu latach właściwie z roku na rok. Szacuje się, że nowe auta mogą tracić nawet 50% wartości w przeciągu 3 pierwszych lat. Najlepsze są w stanie osiągnąć spadek tylko 30% w tym okresie czasu. 

Przyjrzyjmy się zatem, co najbardziej wpływa na utratę wartości samochodów!

Marka i jej reputacja. 

Auta o ustalonej reputacji i renomie, cieszące się prestiżem, nie muszą się martwić gwałtownym spadkiem wartości. Inaczej się ma sytuacja w przypadku samochodów o “złej” reputacji czy też wysokiej awaryjności. 

Niezawodność i niska awaryjność. 

W naszych konsumenckich wyborach patrzymy nie tylko na prestiż, ale również na małą awaryjność. Nie inaczej jest w przypadku samochodów. Modele plasujące się w czołówkach corocznych rankingów niezawodności nie będą notowały mocnych spadków wartości. 

Serwisowanie w ASO.

Samochody serwisowane w ASO z pełną dokumentacją, to niejako dodatkowa gwarancja jakości podzespołów, oraz fachowość wykonywania naprawy serwisowej przez w pełni wykwalifikowany personel. To niewątpliwie atut, który potrafi podnieść wartość sprzedawanego auta. 

Atrakcyjność wyglądu.

Kierowanie się przy wyborze samochodu nietypowym designem czy chwilową modą może znacznie przyspieszyć spadek jego wartości w późniejszym okresie. Auta o ponadczasowym wyglądzie i kolorze lakieru dłużej utrzymają swoją wartość.

Wersja oraz pojemność silnika. 

Nie zawsze każda wersja silnikowa danego modelu będzie tak samo udana. Czasami jedna generacja samochodu posiada dwie skrajnie oceniane jednostki napędowe. Również większe pojemności silnika wpływają na szybszy spadek wartości.

Na co zwrócić uwagę, kupując używany samochód, aby auto nie traciło szybko na wartości? 

▪ sprawdzaj czy auto ma bezwypadkową przeszłość,

▪ unikaj nietypowych kolorów, czy wersji,

▪ mało praktyczne, 3-drzwiowe czy w wersji kabrio trudniej będzie sprzedać,

▪ koszty eksploatacyjne użytkowania i zużycie paliwa mają wielkie znaczenie.

Jaki zatem kupić samochód, by nie martwić się o duży spadek wartości? 

Tutaj wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem będzie zakup pojazdów produkcji japońskiej, w drugiej kolejności niemieckiej. Najgorzej w tej klasyfikacji wypadają samochody francuskie i włoskie. 

Dlaczego warto patrzeć na wskaźniki spadku cen?

Niestety, decydując się na kupno samochodu, mało kto zwraca uwagę na poziomy spadków cen samochodów. Zdecydowanie warto to zmienić. Sprawdzamy takie rzeczy jak spalanie, opinie o bezawaryjności oraz o kosztach utrzymania, gdzie niekiedy roczne różnice między rozważanymi modelami wynoszą kilkaset złotych, gdy spadek wartości samochodu będzie potrafił kilkukrotnie przebić te wartości. Dlatego warto zwrócić uwagę również na ten parametr. 

Ranking 20 modeli samochodów o najniższym spadku wartości zawiera auta, które bez problemu znajdziecie w naszej ofercie, a są to: 

1) Skoda Fabia

2) Fiat 500

3) Suzuki Vitara

4) Renault Clio

5) Volvo XC60

6) Skoda Octavia

7) Toyota RAV4

8) Toyota Corolla

9) Volkswagen Tiguan 

10) Suzuki Jimmy

Polub nas!

Informacje o nowych pojazdach, planowanych zakupach i wiele innych!

Zaobserwuj nas!

Fajne okazje, prezentacje i wiele innych!