Jak przygotować motocykl do sezonu? Kilka poręcznych wskazówek:
Większość fanów jazdy motorem już zainaugurowało sezon. Pogoda sprzyja, więc można w pełni cieszyć się jazdą. Większość z nas trzyma swój jednoślad w zimę w garażu bądź innym zamkniętym pomieszczeniu, unikając jakiejkolwiek jazdy w tym czasie. Błędem jest wsiadanie na niego i ruszanie w trasę, bez odpowiedniego przygotowania. Jak zatem przygotować się do pierwszych od kilku miesięcy podróży? Oto kilka cennych wskazówek:
◾ Ładowanie akumulatora:
Zima to zawsze ciężki czas dla nieużywanych akumulatorów, niezależnie czy mówimy tu o samochodzie, motocyklu, czy innym urządzeniu. Przed pierwszym uruchomieniem po kilkumiesięcznej przerwie, wykręć go i podłącz pod prostownik. Zaoszczędzi Ci to rozczarowania, gdy nie będzie chciał odpalić przed pierwszym uruchomieniem.
◾ Dokładne czyszczenie:
Na czystym motocyklu będzie dobrze widać wszystkie uszkodzenia, pęknięcia czy też wycieki, które zawsze należy poprawić, a których nie widzieliśmy w poprzednim sezonie. Najlepszym rozwiązaniem będzie mycie ręczne, co pozwoli nam zminimalizować ryzyko zalania układu zapłonu i późniejsze problemy z odpaleniem. Wskazana będzie odpowiednia chemia do czyszczenia tłustych, zeschłych plam oraz zacieków. Po wyczyszczeniu nie można zapomnieć o odpaleniu i osuszeniu. Pierwsze uruchomienie nie powinno być kilkuminutowe, najlepiej pozostawić motor odpalony aż do rozgrzania.
◾ Wymiana olejów i filtrów:
Jest to punkt obowiązkowy, jeśli nie zadbałeś o to wcześniej, przygotowując swój motor do zimy. Zawsze zwracaj uwagę, czy stosowany przez ciebie olej jest dedykowany do użycia w motocyklach. Kolejnym elementem, który warto sprawdzić, jest filtr powietrza. Papierowy najlepiej wymienić na nowy, a gąbkowy wyczyścić i naoliwić.
◾ Sprawdzenie układu hamulcowego:
Układ hamulcowy to ten element, z którym, jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, najlepiej udać się do wyspecjalizowanego serwisu. Bezpieczna jazda zależy od takich parametrów jak odpowiednia grubość klocków hamulcowych, jak również stan tarcz. Dlatego w kwestii poprawnego działania tego układu naszego motocykla, zalecana jest wymiana układu hamowania minimum co dwa lata, a kontrola przynajmniej raz w ciągu roku.
◾ Kontrola układu przeniesienia napędu:
Ważnym krokiem, niestety często zapominanym, jest kontrola układu przeniesienia napędu, czyli stanu łańcucha napędowego. Najważniejszymi rzeczami, które powinniśmy sprawdzić, jest napięcie, czystość oraz odpowiednie nasmarowanie, zgodne z zaleceniami producenta. Nieodpowiednio przygotowany łańcuch powoduje szybsze zużycie nie tylko jego samego, ale również zębatek. W przypadku zabrudzenia, należy go wyczyścić, używając do tego odpowiednich środków, oraz ponownie nasmarować, Gdy napięcie jest nieodpowiednie, bądź zębatki są uszczerbione, należy dokonać wymiany całego układu. Czynności związane z kontrolą czystości łańcucha powinniśmy wykonywać częściej, co pozwoli nam na zapobieganie szybszemu zużyciu układu przeniesienia napędu.
◾ Inne czynności, które warto wykonać przed pierwszą jazdą:
▪ Sprawdzenie ważności przeglądu oraz ubezpieczenia OC. Często w ferworze przygotowań, umyka nam sprawdzenie ważności tych dwóch rzeczy. Jazda bez nich wiąże się z konsekwencjami karnymi i finansowymi.
▪Sprawdzenie ciśnienia w oponach. Czynność, którą powinniśmy wykonywać częściej, ale bardzo istotne jest sprawdzenie jej po zimie. Odpowiednie ciśnienie w kołach to gwarancja lepszej trakcji. Sprawdź też stan swoich opon, każde najdrobniejsze pęknięcie powinno być sygnałem do konieczności zweryfikowania tego przez wulkanizatora.
▪Sprawdzenie oświetlenia. To ważne, by każda żarówka w naszym motorze była sprawna. Po zimie może dojść do zaśniedzenia styków bądź przegryzienia przewodów przez gryzonie. Nie tylko poprawi to nasze bezpieczeństwo, ale również pozwoli uniknąć mandatu podczas kontroli drogowej.
▪ Lagi. Bardzo częstą sytuacją, z którą spotykają się użytkownicy motocykli po zimie, jest wyciek oleju z lagów. Dlatego zawsze warto to kontrolować, jeśli jest taka potrzeba, należy wymienić uszczelniacze.
Bezpieczeństwo podczas jazdy na motorze zależy w dużej mierze od Ciebie, dlatego tak ważne jest sprawdzenie wszystkich elementów przed pierwszą jazdą w sezonie, oraz bieżąca kontrola newralgicznych elementów.