Jak zadbać o swój samochód po zimie? 🤔

Co sprawdzić a co przeczyścić, by służył długo i dobrze? Sprawdźcie nasz najnowszy artykuł na blogu i przekonajcie się sami 👇

Zarówno zima, jak i późniejszy okres roztopów, stanowi nie lada wyzwanie dla naszego samochodu. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zadbanie o niego, i odpowiednie przygotowanie na wiosnę. Odpłaci się nam za to dłuższą żywotnością oraz znacznie przyjemniejszą jazdą.

Zacznij od podwozia.

 W większości skupiamy się w pierwszej chwili na zabraniu o to co widać od razu, czyli karoseria i wnętrze auta. Jednak to właśnie te części samochodu, których nie widać od razu, podczas sezonu zimowego najbardziej dostają w kość. Nie jest to łatwe, gdyż potrzebujemy do tej czynności kanału bądź najazdu, ale jest niezwykle istotne, jeśli chcemy przedłużyć żywotność naszego pojazdu. Zalegające pod spodem sól, błoto, piasek czy inne zabrudzenia sprzyjają powstawaniu korozji. Do mycia możemy użyć zwykłej gąbki, szczególnie zwracając uwagę, żeby nie zalać elektroniki. 

Układ hamulcowy po zimie

Zima to również bardzo ciężki czas dla układu hamulcowego. Zalegający na jezdni piasek z łatwością dostaje się między okładziny i tarcze hamulcowe, w znaczny sposób przyspieszając ich zużycie. W niektórych przypadkach może dochodzić do zniszczenia nawet stosunkowo nowych wykładzin. Niestety, to nie wszystko, co może spotkać zimą nasz układ hamulcowy. Płyn hamulcowy ma silne właściwości higroskopijne, co oznacza, że bardzo dobrze wchłania wilgoć, której w okresie jesienno-zimowym jest pod dostatkiem. Zawartość wody zmniejsza temperaturę wrzenia, co może doprowadzić do bardzo niebezpiecznej sytuacji, zagotowania się płynu hamulcowego. Pierwszym niepokojącym sygnałem jest zbyt miękki pedał hamulca. Jakość płynu możemy sprawdzić za pomocą specjalnego miernika kontrolującego temperaturę wrzenia. 

Brud po zimie w karoserii

Po okresie zimowym również nasza karoseria pełna jest błota, piachu oraz soli. Pierwsze mycie po sezonie powinno być bardziej delikatne, nie używajmy gąbek ani szczotek. Zalegający brud w połączeniu z nimi zadziała na nasz lakier niczym papier ścierny. Najlepsza będzie myjka ciśnieniowa, i użycie w pierwszym etapie samej wody, dopiero w kolejnym stosować różnego rodzaju szamponów samochodowych. Należy również pamiętać o tym, że środków chemicznych możemy używać jedynie w miejscach do tego przeznaczonych. Używanie ich na terenach osiedli czy nawet na prywatnych posesjach grozi mandatem karnym do 500zł. Stosując wosk na czysty lakier, nie tylko zabezpieczamy go przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, ale również ułatwi to kolejne mycie. 

Czyszczenie filtrów i wymiana wycieraczek

Wnętrze naszego samochodu może sprawiać wrażenie nieświeżego. Podczas zimy duża wilgoć dostaje się do wszystkich elementów wnętrza. Najlepsze rozwiązanie to użycie klimatyzacji, która nie tylko wychładza ale również osusza wnętrze. Alternatywę stanowi zwykłe wietrzenie samochodu. Ogromną poprawę komfortu daje czyszczenie kanałów nawiewu. Wiele starszych samochodów nie posiada wymiennych filtrów kabinowych, dlatego zaleca się używanie specjalnych środków w puszkach, które w postaci aerozolu rozprowadzonym we wnętrzu, krążą w obiegu zamkniętym przez kilkanaście minut. 

Wycieraczki w naszych samochodach po zimie zazwyczaj są w opłakanym stanie. Piach, sól czy pośniegowe błoto powodują dużo szybsze zużycie. Dużym problemem jest przymarzanie piór wycieraczki do szyb, nawet mimo dokładnego odśnieżania. Zmrożona i osłabiona płynem guma pęka, odkształca się, tracąc swoje właściwości. 

Klimatyzacja w zimie?

Dużo osób nie używa w sezonie zimowym klimatyzacji. To błąd, ponieważ nie tylko schładza ona powietrze, ale również je osusza, dzięki czemu dbamy nie tylko o samą klimę, ale również odprowadzamy nadmiar wilgoci. Co zatem należy zrobić na wiosnę? Przede wszystkim odgrzybianie. Pozbędziemy się dzięki temu nie tylko nieprzyjemnego zapachu, ale również wyeliminujemy wszystkie rozwijające się w jej wnętrzu mikroorganizmy, które mogą być przyczyną chorób, alergii czy nieżytów nosa. 

Z nadejściem wiosny dobrze jest również zmienić opony na letnie. Kiedy i dlaczego to robić? Pisaliśmy o tym ostatnio tutaj.

Zadbane i odświeżone auto po zimie to nie tylko komfort użytkowania. To również, przede wszystkim wydłużona żywotność naszego samochodu. 

Polub nas!

Informacje o nowych pojazdach, planowanych zakupach i wiele innych!

Zaobserwuj nas!

Fajne okazje, prezentacje i wiele innych!