Kiedy zmieniać opony na letnie?

Wielu kierowców zadaje sobie pytanie o to, kiedy zmieniać opony na letnie? Najprostszą odpowiedzią będzie, gdy temperatura w ciągu dnia nie spada poniżej 7°C. Trudno jednak dokładnie zdefiniować, kiedy następuje ten odpowiedni moment. Szczególnie mylący jest przełom zimy i wiosny, gdy pierwsze cieplejsze dni powodują wzrost zainteresowania punktami wulkanizacji. My radzimy poczekać jeszcze chwilę, aż pogoda zauważalnie się ustabilizuje.  

Co z jazdą na zimówkach w cieplejsze dni? 

Jeśli do pokonania macie tylko krótkie odcinki, i nie będziecie jeździć zbyt często, nie stanowi to znaczącej różnicy. Nie zniszczycie ich również, gdy poczekacie kilka dni, zanim zdecydujecie się na zmianę. Gdy podczas porannej drogi do pracy wciąż istnieje ryzyko wystąpienia jednej z zimowych pułapek, np. gołoledzi, lepiej wstrzymać się z wymianą. Letnia opona na pewno nie zapewni dobrej przyczepności na oblodzonym asfalcie.

Czy warto wymieniać opony na letnie? 

Zdecydowanie tak. Zimowa mieszanka traci swe właściwości w cieplejsze dni, szybciej się przegrzewa, co z kolei przyspiesza zużycie bieżnika, zwiększa zużycie paliwa oraz wydłuża drogę hamowania zarówno na suchym ciepłym asfalcie, jak i podczas deszczowych dni. Większa zawartość krzemionki w letnich oponach sprawia, że optymalnych właściwości nabierają w temperaturze powyżej 7°C. 

Kolejną różnicą jest bieżnik. Zimowe opony posiadają większą ilość nacięć (tzw. lamele), oraz głębsze rowki, dzięki czemu bardzo sprawnie radzą sobie z odprowadzaniem śniegu i błota. W letnich oponach bieżnik jest zdecydowanie płytszy, co zapewnia pełniejszy kontakt z podłożem. Taka budowa poprawia sterowność na suchej nawierzchni oraz skraca drogę hamowania, z kolei nacięcia są zaprojektowane do optymalnego odprowadzania wody. 

Na co zwrócić uwagę podczas wymiany opon? 

Przede wszystkim na głębokość bieżnika. Polskie prawo dokładnie przyjmuje minimalny wymiar w wysokości 1,6 mm. Są to wartości graniczne, a nie takie, które zapewniają nam bezpieczeństwo na drodze.

W przypadku opon letnich za dolną granicę przyjmuje się 3.0 mm, poniżej tej wartości nie odprowadza ona wody w należyty sposób, szczególnie podczas deszczu. Wydłuża przy tym czas hamowania oraz zwiększają ryzyko poślizgu. 

Jeśli wymieniamy opony samemu, należy pamiętać o konieczności wyważenia. Brak wykonywania tej czynności powoduje nierównomierne zużywanie opon, oraz zmniejszony komfort jazdy, szczególnie odczuwalny podczas wyższych prędkości.

Obejrzyj dokładnie oponę. 

Z biegiem czasu mogą pojawić się drobne pęknięcia, zniekształcenia, wybrzuszenia, pęcherza, czy rozwarstwienia. Jeśli zauważysz którąkolwiek zmianę, niezwłocznie udaj się do punktu wulkanizacji. To kwestia bezpieczeństwa nie tylko ciebie, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Nie bagatelizuj zagrożenia z tego płynącego. 

Czy wiek opony ma znaczenie? 

Producenci uważają, że niezależnie od stopnia wyeksploatowania oraz głębokości bieżnika. powinno się je wymieniać po upływie 10 lat od wyprodukowania. Jeśli nie wiecie w jakim wieku jest wasze ogumienie, możemy to łatwo sprawdzić. Na zewnętrznym boku znajduje się wytłoczona informacja odnośnie daty produkcji. Pierwsze dwie cyfry odpowiadają tygodniowi, dwie kolejne to rok wytworzenia.

Niestety, w przypadku niskobudżetowych opon zużycie może występować zdecydowanie szybciej, nawet po upływie 5-6 lat.

Ciśnienie w oponach samochodowych

Ostatnim ważnym punktem, który należy zbadać podczas wymiany opon, to ciśnienie. Parametr ten należy kontrolować również podczas codziennej eksploatacji samochodu. Mniejsze od deklarowanego przez producenta ciśnienie to pogorszone właściwości trakcyjne, reakcje na skręty, hamowanie czy też zwiększone opory podczas toczenia, co z kolei przekłada się na wyższe spalanie. 

Jeśli zastanawiacie się, czy warto zainwestować w opony wielosezonowe, w jednym z naszych wcześniejszych wpisów, porównywaliśmy je z klasycznymi zimowym. Zachęcamy do zapoznania się również z Naszym artykułem o oponach zimowych i całorocznych.

Wymianę opon (jeśli nie mamy odpowiedniego doświadczenia) warto powierzyć profesjonalnemu serwisowi wulkanizacyjnemu. Dzięki temu mamy pewność, że opony są sprawdzone, dobrze wyważone i odpowiednio zamontowane. Nam pozostaje cieszyć się bezpieczną jazdą.

Polub nas!

Informacje o nowych pojazdach, planowanych zakupach i wiele innych!

Zaobserwuj nas!

Fajne okazje, prezentacje i wiele innych!