LPG, czy warto?

Czy LPG to samochodowy MUST HAVE?

O skroplonym gazie od dekad krąży wiele legend. Niektórzy go kochają, niektórzy nienawidzą, a inni uwielbiają tworzyć o nim memy. Prawda jest jednak taka, że stanowi najtańsze i najbardziej opłacalne w wykorzystaniu paliwo, a przy tym przyjazne środowisku.

Warto wiedzieć, że nie każdy samochód dobrze znosi instalację gazową. LPG to paliwo suche, o wyższej temperaturze spalania, dlatego zanim zdecydujesz się na takie rozwiązanie, sprawdź dokładnie, czy Twój samochód będzie “kompatybilny”. Aby to zrobić podaj kod silnika i numer VIN firmie specjalizującej się w tych instalacjach. 

Ważne jest też to, ile jeździsz i ile litrów ma Twój silnik. Gdy pokonujesz tylko kilkukilometrowe dystanse na małym litrażu, inwestycja w instalację będzie ledwo opłacalna. Dopiero kierowcy pokonujący regularnie długie trasy, w samochodach o mocnych silnikach, będą mogli pochwalić się nawet 30% oszczędnością na paliwie. Dlaczego “tylko tyle”, skoro LPG jest zwykle o połowę tańsze od benzyny? Różnica polega na tym, że silnik spala co najmniej 20% więcej gazu, niż tradycyjnego paliwa. 

Istnieje też kwestia temperatury. Otóż, silnik zawsze uruchamia się najpierw na benzynie i przełącza się na gaz dopiero po uzyskaniu odpowiedniej temperatury płynu chłodniczego. Z tego powodu, jeżdżąc zimą, oszczędność może być znacznie mniejsza, lub w niektórych przypadkach (czyli na krótkich dystansach, po których silnik całkowicie stygnie) – żadna. 

Dla różnych samochodów będą występować różne koszty instalacji. Zależy to jej generacji oraz od tego z jakiego wtrysku paliwa korzysta Twoje auto. Koszty takie mogą wahać się od 1500 do 3500 zł, a w skrajnych przypadkach (dotyczy to najnowocześniejszych silników) nawet 7000-8000 zł.

Silniki z bezpośrednim wtryskiem paliwa będą wymagały droższych lub najdroższych instalacji, aby korzystanie z nich było w ogóle opłacalne. W przeciwnym wypadku, wtryskiwacze gazowe zwykłej instalacji LPG nie dadzą sobie rady z zasilaniem silnika np. przy wolnych obrotach, albo jeździe z bardzo dużą prędkością. Skończy się to zwyczajnie niekorzystnym wynikiem spalania, a w niektórych przypadkach, zużycie benzyny może być nawet większe niż zużycie gazu.

Co ciekawe, koszty założenia instalacji LPG mogą się zwrócić przy sprzedaży samochodu. Auta z profesjonalną instalacją LPG są poszukiwane na rynku używanych samochodów, osiągając lepsze ceny. Trzeba jednak pamiętać, że instalacja taka musi być w dobrym stanie technicznym.

Polub nas!

Informacje o nowych pojazdach, planowanych zakupach i wiele innych!

Zaobserwuj nas!

Fajne okazje, prezentacje i wiele innych!